У Запоріжжі відбулася книжкова толока

logo
У Запоріжжі відбулася книжкова толока - главная фотография

Своєю афішею ці вихідні обіцяли бути цікавими та незвичайними для запоріжців. Так воно і було: в місті відбулася триденна «Запорізька книжкова толока».  Сенсаційність такої події обумовлюється рідкістю проведення подібних заходів, адже до цього існували лише книжкові ярмарки або зустрічі з письменниками. Цього року толока набула більших масштабів, поєднавши в собі й ярмарки від українських видавництв, і презентації книг від відомих письменників,і декламування віршів молодих поетів  й численні майстер-класи як для дорослих, так і для дітей.

Історія з’явилася з ідеї, яка виникла в надрах Ассамблеї діячів культури Запоріжжя. Після цього ми виношували цю ідею більше року і врешті-решт вирішили втілити її в життя саме в цьому році. Захід багатогранний, він має різну мету. Для мене - це створення нової культурної події в житті Запоріжжя, якої в принципі взагалі не існувало, яка показала Запоріжжя таким брендом по всій Україні і Європі, фестивалем, який буде повторюватись із року в рік. Це і для туризму, і для культурного життя Запоріжжя - найважливіше. Але й локальні цілі  як, наприклад, створити простір, який підійде для людей з обмеженими можливостями, показати українську культуру вимушено переміщеним особам, провести вистави для людей, які слабо чують чи не бачать. І показати наше Запоріжжя з найкращого боку відомим людям, - розказав член оргкомітету Віктор Бабенко. Він також зауважив на принциповій відсутності фінансової допомоги з боку уряди чи будь-якої політичної організації: «Нам допоміг міжнародний гранд USAID»

Заходи проводились у виставковому комплексі «Козак-Палац».  На протязі трьох днів їх відвідала велика кількість людей. Деякі приводили й найменших читачів нашого міста. Запоріжці виявили неабиякий інтерес і виражали позитивні емоції.

Мені дуже подобається виставка. Неймовірна атмосфера. Книжки на будь-який смак. Але оце все дійство, власне комерційне,воно прикрашене звичайно різними мастер-класами, презентаціями, цікавими зустрічами. Соромно має бути не потрапити сюди. Кожна інтелігентна людина або людина, яка вважає себе інтелігентною, має бути тут, щоби продемонструвати всій Україні , що Запоріжжя - культурне місто,- поділилася своїми думками відвідувачка толоки Наталія.

Видатні видавництва Укрїни – «Видавництво Старого Лева», «Клуб Сімейного Дозволу», "Книги-ХХІ", «Літера» та інші – мали змогу похизуватись новинками та запропонувати багато цікавої літератури для продажу. Крім них, нові книги презентував автор Антін Мухарський, останнім часом більш відомий як Орест Лютий.

Їх об’єднує воля. Це мистецтво вільних людей. Можливо, це доросла література, радикальна, сучасна проза. А дитяча книжка у нас вийшла (демонструє «Легенду про Квітозавра») дуже лагідна, сповнена любові, щірості й добра. Література на різні смаки. Для істориків і людей, які цікавляться сучасними подіями, найкращий роман – книжка «Майдан. (Р)еволюція духу.», той, хто хоче поринути в історію українського визвольного руху, як він починався від 90-х – книжка «Доба»-революція на граніті, перші студентські рухи, Червона Рута і так далі. Книжка «Розрив» -попередні три роки мого життя, описана революція, війна, все, що війшло в наше життя. Ну і звичайно наш культовий проект «Жлобологія» - збірне дослідження антигероя часів панування Януковича, описані різні форми жлобів і жлобства нашого соціуму.

Актуальні проблеми знаходять свою тематику в багатьох книгах. Наприклад, презентація книги Надії Савченко «Сильне ім’я Надії». За допомогою листувань арештантка мала змогу передати співвітчизникам все побачене, почуте,свої думки і свою правду. Книга насичена фотографіями Надії,а обкладинка – це картинки,що намальовані нею власноруч. «Не може писати нечесно, боне має сенсу. Люди,які читають книгу і які особисто знають Надю,кажуть,що начебто поговорили із нею»,- говорить укладач книги.

«Якщо твій янгол – Йосипівна». Несподівана назва твору молодого автора Ігоря Зарудка вражає своїм відкритим гумором та разом із цим глибиною сенсу простих,поверхностних речей. Книга вже завойовала симпатію не тільки читачів,але і українських письменників,таких як Сергій Жадан.

«Я переконений, що український автор у будь-якій тезі має дотримуватись ідеї, яка має розсмішити читача. Я сподіваюсь,що, якщо ви все ж таки схочете її прочитати, вона дозволить вам озирнутися по сторонам і подивитися трохи інакше на речі,на людей,які вас оточують»,-розповів Ігор Зарудько.

Запорізька книжкова толока надала можливість молодим поетам представити публіці свої таланти. Нею скористалися Юрій Матевощук,Юрій Завадський і Назарій Заноз у своїй програмі «Поетичний міст – із Заходу на Південь». Поезія привернула увагу людей різного віку, а нецензурна лексика, що містилася у деяких творах, стала причиною для дискусії між слухачами.

Також захід відвідала талановита молода поетеса із Києва Анастасія Дмитрук – авторка вже відомого вірша-звернення «Никогда мы не будем братьями», який став так званою стежкою до популярності. Вона презентувала свою першу збірку під назвою «Верните нам наше небо». В книзі переважає громадянська лірика та вірші більш раннього періоду – інтимна лірика . Цікавим є те, що назва, здавалося би патріотичної збірки, написана російською мовою. Хоча сама поетеса розмовляє українською, і наголошує на тому, що так на неї вплинули події в Україні. В своїх віршах вона підтримує українську армію та засуджує всіх тих, хто перейшов на бік ворожої країни . На зустрічі Дмитрук розповіла, що у зв’язку з передвиборчою кампанією до неї надходили пропозиції балатуватися в депутати та вступати в політичні партії, але дівчина запевняє, що відмовляється від таких пропозицій, і чинить супротив всіх політичним силам, не беручи в цьому участі.

«Насправді мені робили такі пропозиції, прийняти участь у їх виборах, але настільки, наскільки я їм не вірю – це вже просто дно. Я не вірю жодній партії, жодному представнику і просто навіть не хочу торкатися тої їхньої брудної суцільної справи. Коли з’явиться якась гідна політична сила, якій можна буде дійсно вірити, можливо тоді новій Україні, з новою політичною системою можна буде довіряти. Сьогодні політика – це суцільний бізнес, і я не хочу ні себе, ні друзів бачити там маленькими механізмами, якими будуть маніпулювати.»

Не менш яскравою особистістю, яка відвідала Запорізьку толоку є відомий український письменник Любко Дереш.  Він провів лекцію на тему  «Свобода і пропаганда: стратегії перемоги у боротьбі за смисл».  Сам автор наголошує на тому, що треба розуміти, що таке смисл і чому потрібно за нього боротися. В даному випадку смисл означає наш власний інтерес.

«Ми живемо це життя, як певну даність і тільки проживши якийсь проміжок часу, відчуваємо, що життя наче невдалий поворот зайшло кудись не туди. Аналізуючи ситуацію, ми приходимо до висновку: будуючи життя , ми керуємося певними смислами та інтересами. Дуже часто ці інтереси нав’язані нам зовнішніми цілями, зовнішніми силами, які не є по-справжньому нашими друзями та радниками».

Запорізька книжкова толока стала плацдармом для молодих і талановитих письменників, справила враження на жителів міста та гостей. І, взагалі, зробила «бум» серед поціновувачів української сучасної літератури. Самі ж організатори запевняють, що матеріально ні від кого не залежні та жоден з політичних діячів не є їх спонсором. Дивно, але ніхто з кандидатів на посаду мера міста чи депутата міської ради толоку  не відвідав.

                                                                                                          Софія Єлагіна,

Анастасія Баранюк

Оставить свой комментарий: